Türkiye’nin ilk yerli pili üretilecek

Türkiye’nin ilk yerli pili üretilecek
Kayserili iş adamları tarafından 1981 yılında kurulan Aspilsan, savunma sanayiinin batarya sistemleri ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapıyor. Aspilsan tarafından yürütülen bu çalışmayla Türkiye’nin batarya sistemleri konusunda dışa bağımlı olmasını sonlandıracak Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor.

Genel Müdür Ferhat Özsoy, bu zamana kadar savunma sanayiinin pil ihtiyaçlarını karşıladıklarını dile getirirken, sivil sektörün de ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapacaklarını ifade etti. Aspilsan Ar-Ge merkezinde bu teknolojiler araştırılıp geliştirilirken, savunma sanayii ve sivil sektörün ihtiyaçlarını karşılayarak ülkemize büyük katkıda bulunacaklarını söyledi.

Ar-Ge Müdürü Samet Altınay ise, 22 mühendisle birlikte çalıştıkları AR-GE merkezinde 17 projeyi yürüttüklerini ifade etti. Kayseri’nin üçüncü araştırma geliştirme merkezleri olduğunu söyleyen Ar-Ge Müdürü Samet Altınay, “Batarya teknolojisinde Türkiye biraz geride kaldı. Özellikle Uzak Doğu’nun bu konuda çok baskın olduğunu biliyoruz. Bu konuda biz de Türkiye’nin altyapısını arttırmayı hedefliyor ve projeler üretiyoruz” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler: yerli pil, apilsan, bilim, teknoloji, bilgi

Yorumlar (0)

Yorum Ekle

VİDEOLAR

Tümünü göster