Apple, Amazon ve Google, Toshiba için savaşa girdi!

Apple, Amazon ve Google, Toshiba için savaşa girdi!
Apple, Amazon ve Google, Toshiba için savaşa girdi!

Toshiba, geçtiğimiz sene HDD/SSD işinden güçlü sonuçlar almış olsa da, kâr eden NAND flaş bellek ünitesini ayrı bir şikete dönüştürecek. Şirketin geçtiğimiz aralık ayında kayıp vermesi ortada bir boşluk olmasına neden oldu ve bu durum başkanı istifaya zorlamıştı.

Köklü teknoloji üreticileri arasında yer alan Toshiba’da depolama birimini satma planları kuruyordu. Gerek kendi markası gerekse pek çok firmanın çıkardığı cihazlar için RAM bellek dahil olmak üzere pek çok ürün sunan Toshiba’nın ilk talipleri Apple, Amazon ve Google oldu. Google tarafında şimdilik bir sıkıştırma söz konusu olmasa da Apple bu satın almayı kafasına koymuş gibi görünüyor.

Apple, Amazon ve Google, Toshiba'nın peşinde!
Kore Herald'ın raporuna göre Apple, Amazon ve Google, Japon devi Toshiba'nın NAND flaş bellek ünitesi kısmını satın almak için teklif savaşına girdi.

Çok çeşitli bir ürün yelpazesine sahip olan Toshiba, Apple'ın iOS aygıtlarına bellek çipi üreten birinci tedarikçi konumunda, ayrıca dünyada Samsung'tan sonra en büyük paya sahip ikinci üretici.

Geçtiğimiz perşembe günü toshiba hissedarları, NAND flaş birimini devretmeyi ve satmayı kabul etti.

Toshiba bellek birimi değeri nedir?

Toshiba'nın bellek yonga biriminin değeri 9 ile 13 milyar dolar arasında değişiyor. Apple, Amazon ve Google dışında SK Hynix de flaş çip birimine talip. Ancak üç şirket teklif verdiğinden dolayı, SK Hynix'in şansı biraz daha düştü. Eğer olur da, SK Hynix, Toshiba'nın bellek bölümünü alırsa, NAND flaş üretiminde listede bir anda yukarıya çıkacak.

Bellek yongası üreticilerinin listesi tam olarak şu şekilde:


-Samsung %37
-Toshiba %18
-Western Digital %17
-Micron %10
-SK Hynix %9.6

Bu arada Çinli Liberty Times, Foxconn ve TSMC de Toshiba'nın bellek bölümüne talip olduğunu iddia etmişti.


Yorumlar (0)

Yorum Ekle