iPhone 5 ve 5c telefonlara yazılım desteği kesiliyor

iPhone 5 ve 5c telefonlara yazılım desteği kesiliyor
iPhone ve iPad modellerinin bazıları Apple’ın yayınlamaya hazırlandığı yeni güncellemeyi almayacak.Yeni güncelleme ile birlikte destek almayacak cihazların listesi açıklandı işte o cihazlar…

Apple’ın sattığı ürünlere, diğer rakiplerine göre çok daha uzun soluklu yazılım desteği verildiği biliniyor. Zira Android tarafında bir üst versiyon geçme durumu telefon üreticilerinin kendilerine özgü bir Android versiyonu kullanmasında dolayı çok hızlı olmuyor. Yeni çıkan bir telefonun dahi köklü bir Android güncellemesi alması zaman alırken iOS’te bu sorun çok daha farklı bir şekilde vücut buluyor. iOS yüklü yani Apple ürünleri kullananlar Android’e kıyasla çok daha sık güncelleme alabilse de iOS işletim sistemi aynı sıklıkla kullanıcılara hata veriyor. Apple yayınlamış olduğu güncellemelerdeki açıkları sıklıklı ufak versiyon yükseltmeleri ile kapatmak istese de Apple, bir sonraki hatadan kendini net bir şekilde koruyamıyor.

Bugünse Apple’ın yazılım tarafında bir dönemin daha bittiğini duyurdu. Gelmesi beklenen yeni iOS güncellemesi 10.3.2 artık bazı iPhone ve iPad modellerinde destek alamayacak. Apple gelecek yeni güncellemenin desteklediği cihazların listesini paylaşırken, listede 4. iPad, iPhone 5 ve 5c’nin olmaması şirketin bu cihazlar için sonu yazdığını bizlere gösterdi.

Donanım desteğinin de kesilmesi yakın

Geride bıraktığımız yılın Eylül ayında desteğini iPhone 4’lerden çeken Apple’ın yıl içerisinde iPhone 5’ten de donanım desteğini çekmesi bekleniyor. Resmiyet kazanmayan durum Apple’ın bu zamana kadar dürdürmüş olduğu düzenin devam etmesi durumunda yaşanabilir.


Yorumlar (0)

Yorum Ekle