Periscope’un Türkiye’deki ismi mahkeme kararı ile değiştirildi!

Periscope’un Türkiye’deki ismi mahkeme kararı ile değiştirildi!
İsim benzerliği nedeniyle hakkında dava açılan Periscope ’un faaiiyetleri mahkeme kararınca durduruldu. Çalışmayı durduran sosyal ağ platformu için yeni bir isim verildi ve Türkiye’de yayın hayatına tekrardan başladı.

Periscope yeni ismiyle kullanıma başladı. Periskop isminde bir başka firma ile isim benzerliği nedeniyle ters düşen canlı yayın uygulaması için mahkeme süreci başlamıştı. Mahkeme sonucunda haklı bulunan Periskop İletişim ve Prodüksyon Hizmetleri olurken Periscope’un web ve mobil uygulaması kullanıma kapatıldı, sosyal medya sayfalarına ise erişim resmi olarak engellendi.

Periscope’un Türkiye’deki ismi mahkeme kararı ile değiştirildi!


Twitter bu noktada hızlı bir aksiyon alarak Periscope’u yeni ismiyle kullanıcılarına sundu. Değişim ilk olarak Android platformunda görüldü ve iOS uygulaması için de gerekli olan revizyon yapıldı.

BTK tarafından konuya ilişkin basın açıklaması geldi
Twitter’a ait “periscope.tv” isimli internet sitesine ve @periscopeco Twitter kullanıcı hesaplarına marka tecavüzü yapıldığı gerekçesiyle İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından ihtiyati tedbir kapsamında erişim engelleme kararı verilmiş ve uygulanmak üzere 31 Mart 2017 tarihinde Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderilmiştir. Bilindiği gibi İnternet ortamında bulunan yasadışı içeriklere yönelik erişimin engellenmesi kararları 5651 sayılı Kanuna ve diğer bazı kanunlara dayalı olarak mahkemeler ve ilgili kurumlarca verilebilmektedir. Bu kararların konuları, kapsamı, yetkili merciler, karar verilme ve uygulanma şekli ve süresi gibi hususlar ilgili mevzuatta yer almaktadır. Bu kapsamda, “periscope.tv” alan adı ve @periscopeco Twitter hesabı için ilgili mahkeme tarafından verilen erişim engelleme kararının ardından, Twitter şirketi, globalde “Periscope” olarak yer alan uygulamanın adını Türkiye’de “Scope” olarak değiştirmiştir. Uygulamanın web sitesinin alan adını ise “pscp.tv” yapmıştır. Ayrıca, erişim engelleme kararına konu @periscopeco Twitter hesabını Türkiye kullanıcılarının erişimine kapatmıştır.


Yorumlar (0)

Yorum Ekle