30 Yıllık İlaç, Kalp Krizi Hasarını Nasıl Önlüyor

30 Yıllık İlaç, Kalp Krizi Hasarını Nasıl Önlüyor
Felç vakalarının çoğunda olduğu gibi kalp krizinden sonra zaman, vücuda gelen zararın en aza indirilmesi için kritik öneme sahip. Madrid’de bilim adamları yaklaşık 30 yıldır kullanılan bir ilacın nasıl bu kritik zamanın en iyi şekilde kullanmasına olanak verdiğini ortaya çıkardı.

Bilim adamları, metoprolol olarak bilinen ve adrenalin hormonunun salgılanmasını önleyerek kan basıncını düşüren ucuz bir beta-bloker sınıfından olan bu ilacın zamanı avantaja çevirme mekanizmasını keşfetti. Madrid’deki Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares Carlos III (CNIC) merkezinden bir ekip 2013’te metoprolol ile klinik deneyler yapmış ve bu ilacın akut kalp krizi sırasında hasar miktarını azalttığını görmüştü.

Sonuçları kısa süre önce ‘’Nature Communications’’ dergisinde yayımlanan, CNIC’nin yeni araştırmasında ise ilacın bunu nasıl başardığı anlatıldı.

Bilim adamları, vücutta enfeksiyonla mücadele eden beyaz kan hücreleri olan nötrofillerin kilit nokta olduğunu, hasta kalp krizi geçirdiğinde doktorların hayat kurtarmak için mümkün olduğunca çabuk koroner atardamarın önündeki engelli kaldırmayı amaçladığını ancak engel kalktığında kanın tekrar kalbe aktığını dolayısıyla nötrofillerin kalp dokusunda kalıcı hasara neden olan enflamasyon sürecine yol açtığını açıkladı.


Yorumlar (0)

Yorum Ekle

VİDEOLAR

Tümünü göster