Maddenin halleri 5 oldu

Maddenin halleri 5 oldu
Caltech Kuantum Bilgi ve Madde Enstitüsü’ndeki fizikçiler maddenin yeni bir halini keşfetti. Yıllarda öğrendiğimiz maddenin katı , sıvı , gaz hallerine 2016 yılında yoğuşma hali eklenmiş ve maddenin halleri 4 e yükselmişti. Maddenin hallerini Quantum düzeyinde inceleyen bilim insanları ilk 3 boyutlu kuantum sıvı kristalini keşfettiler.

İlk olarak 1999’da keşfedilen sıvı kristallerin moleküllerindeki elektronlar kendilerini belirli eksenler boyunca yönlendirmeyi tercih eder fakat yeni keşfedilen Üç boyutlu kuantum sıvı kristallerindeki elektronlar, kristallerin aktığı eksenin yönüne bağlı olarak, farklı manyetik özellik sergileyebiliyor. Yeni keşfedilen üç boyutlu kuantum sıvı kristallerinin, bilgisayar geliştiricilerinin elektronların spin doğrultusundan faydalanmasını sağlayarak, daha verimli bilgisayar yongaları tasarlama ve üretme alanında ilerlemelere neden olacağını belirtirken Caltech’de yardımcı doçent olan, fizikçi David Hsieh, iki boyutlu kuantum sıvı kristallerinin, yüksek sıcaklıklarda çalışan süperiletkenlerin öncüsü olarak öne sürüldüğü gibi; üç boyutlu kuantum sıvı kristalleri de, araştırmakta olduğumuz topolojik süperiletkenlerin öncüleri olabileceğinden bahsediyor.

Science dergisinde yayınlanan araştırmanın başyazarı John Harter araştırma ile ilgili ;

''Topolojik süperiletkenleri beklenmedik bir zamanda bulma şansımıza güvenmek yerine, bu materyalleri, üç boyutlu kuantum sıvı kristallerini kullanarak üretme yolunda rotamızı değiştirebiliriz. Bu da, ajandamızda yer alan bir sonraki planımız” diyor.


Yorumlar (0)

Yorum Ekle

VİDEOLAR

Tümünü göster