NİKOLA TESLA KİMDİR ?

NİKOLA TESLA KİMDİR ?
Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 yılında Hırvatistan sınırındaki Smiljan'da dünyaya geldi. Babası ortodoks kilisesinde rahip iken annesi okuma yazmamasına karşın, halk arasında pratik ev gereçleri mucidi olarak bilinirdi. Nikola'ya göre annesi, yaratıcı dahi olmaya adaydı. Babası her zaman papaz olmasını istiyordu. Tesla'nın hayali ise mühendislik idi. Tesla ölümcül bir hastalık sırasında, mühendislik okursam çok daha iyi olurum demiş, babası da onu kıramamıştır. Annesinin de desteğine sahip olan Tesla, fizik ve matematikte bilgisini arttırırken Graz'daki Politeknik okuluna girdi ve Prag Üniversitesi'nde eğitimine devam etti. Tesla mesleği gereği ana dili (Sırpça) dışında Almanca, İngilizce, Fransızca, ve İtalyancayı da öğrendi. Tesla, Çalışma hayatına girdikten sonra, karmaşık objeleri algılama ve aklında tutma konusundaki üstün yetenekleri ile dikkat çekmeye başladı.

İlk işini Amerikan telefon firmasında aldı. İş sırasında Tesla bir rahatsızlık geçirdi ve iyileştikten sonra aklına birden bire çok fazlı sistem fikri geldi ve çalışmalara başladı. O dönemde bir elektrik şirketinde tamirat yapmaktaydı. İşini bitirince şirketten parasını alamadı ve iki yıl boyunca kanal ve su yolarında çalışarak geçindi.
Bu iki yılın ardından Pittsburgh'taki Westinghouse laboratuarlarında bir iş bulmayı başardı. Burada alternatif akım sayesinde elektriğin çok uzak mesafelere kayıpsız taşınabileceği fikrini açıkladı. Edison bu fikir yüzünden elindekileri kaybetmek istemedi ve Tesla'nın patentini 1 milyon dolara satın aldı.
Tesla, patent parasını kullanarak, New York'ta Tesla Elektrik Şirketi'ni kurdu. Bütün deneylerini bu şirkette yapan Tesla parasınıda bu deneylere harcadı. 13 Mart 1895 Tarihinde Tesla'nın laboratuarları yandı ve herşeyini kaybetti. Hayatının son zamanlarını borçları yüzünden kaçarak yaşayan Tesla 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken bir otelin odasında kalp yetmezliğinden hayata veda etti. Ölmeden önce teleforce silahı adını verdiği çalışmanın dökümanlarına ABD el koydu.

Başlıca Buluşları

Alternatif Akım

1884'te New York'a taşınan ve çalışmalarına burada devam eden Tesla, burada Edison'la çalışmaya başladı, fakat Edison'un Tesla'nın alternatif akım sistemlerine ilişkin buluşlarına mesafeli durmasıyla iki bilim insanı çok geçmeden yollarını ayırdı. Edison'dan önce ABD'de hiçbir evde elektrik yoktu; dolayısıyla elektriğin evlere girmesi, Edison'un geliştirdiği doğru akım sistemiyle mümkün olmuştu ve Edison ekonomik kaygılardan dolayı bu sistemi değiştirmek istemiyordu.

Yeni çeşit elektrik motorları ve jeneratörleri üzerinde çalışmaya başlayan Tesla, çok geçmeden alternatif akım sistemini geliştirdi. Tesla'nın geliştirdiği üç fazlı alternatif akım indüksiyon motoru, elektrik enerjisini mekanik enerjiye, doğru akıma göre çok daha başarılı bir şekilde çeviriyordu. Ayrıca alternatif akım daha yüksek voltaj üretmeyi mümkün kılıyor, elektriğin çok daha uzağa, çok daha ucuz bir şekilde taşınmasını mümkün kılıyordu.

Edison'la yollarını ayıran Tesla, geliştirdiği alternatif akım üreteçleri, transformatörleri ve motorlarına ilişkin buluşlarının patentlerini 1885 yılında George Westinghouse'a sattı. Böylece alternatif akımı yaymaya çalışan Westinghouse ve Tesla, doğru akım sistemlerinde ısrar eden Edison ile doğrudan rakip oldu. Bu rekabet kısa sürede büyük bir ticari savaşa dönüştü; hatta bu dönem "Akım Savaşları" olarak anılır oldu. Chicago'daki 1893 Kolomb Dünya Fuarı, Akım Savaşları için önemli bir muharebe oldu: Westinghouse ve Tesla, Edison'a kıyasla çok daha ucuz bir teklif vererek fuardaki Elektrik Pavyonu'nu aydınlatırken bütün dünya alternatif akımın bu başarısına tanık oluyordu. Zaman içinde alternatif akımın güvenilir, ucuz ve başarılı olduğu kabul edilir oldu nihayet dünyaya kanıtlanmış oldu ve doğru akım sistemleri kademeli olarak terk edildi.

Niagara Şelaleleri'nde 1896 yılında kurulan elektrik santrallerinde de alternatif akım kullanıldı (burada akan sudan elektrik üretmek Tesla'nın çocukluk hayaliydi) ve burada üretilen elektriğin Buffalo kentine iletiminde de Tesla'nın geliştirdiği sistemler kullanıldı.

Alternatif akım, Tesla'yı kimi kaynaklara göre dünyanın en zengin insanı yapabilecek bir buluştu. Westinghouse ve Tesla arasındaki kontrat, Tesla'nın üretilen enerjiyle doğru orantılı olarak para almasını öngörüyordu (ve Tesla birim başına oldukça yüksek bir rakam alıyordu). Alternatif akımın büyük başarısı yüzünden Westinghouse'un, Nikola Tesla'ya oldukça büyük bir miktar borcu olmuştu. Bu mali yük o kadar büyüktü ki Westinghouse Electric Company 1907'de batma noktasına geldi. George Westinghouse sorunu çözmek için Tesla ile konuşunca, sonradan çokça anlatıldığına göre Tesla kontratı yırttı ve alacaklarından vazgeçti.


Kablosuz Enerji

Tesla çalışmalarını daha sonra kablosuz enerji üzerine yoğunlaştırdı. 1891'de patentini aldığı Tesla bobini ile kısa mesafede enerjiyi kablosuz şekilde taşımayı başardı. Temelinde yükseltici bir transformatör olan Tesla bobini, çok çok yüksek gerilimler elde etmeyi mümkün kıldı. Tesla, kendi adını verdiği bu indükleme bobinlerini elektrikle aydınlanma, yüksek frekanslı alternatif akım ve özellikle kablosuz elektrik iletimi gibi alanlardaki deneylerinde kullandı.

O dönemde Alman bilim insanı Heinrich Rudolf Hertz'in çalışmalarından etkilenen bir grup bilim insanı, radyo dalgalarıyla ilgili deney ve araştırmalarını yoğunlaştırmıştı. 1889 yılındaki Paris Fuarı'nda Hertz'in çalışmalarıyla yakından tanışan Nikola Tesla da bu insanlardan biriydi. Tesla 1893 yılında, yani Guglielmo Marconi'nin buluşundan iki yıl önce, yeterli teknik donanım ve bilimsel birikimle radyo dalgalarıyla iletişim üzerinde yoğunlaştı, fakat bulduklarını haberleşme yerine elektriğin kablosuz aktarımı üzerine yoğunlaştırdı.

1898 yılında New York'taki Madison Square Garden'daki bir süs havuzunda ufak bir botu radyo dalgalarıyla hareket ettirerek bir alıcı ve verici arasındaki iletişimi sağlayan ilk kişi oldu. Yani daha basit bir dille uzaktan kumandayı icat etti ve patentlerine bir yenisini ekledi. "Teleotomaton" adını verdiği bu icat, bütün radyo prensiplerine, uzaktan elektrik hareketine, hatta bir de robota sahipti.

Marconi
1901 yılında "Kablosuz Telegrafi Aparatı"nın patentini aldı, fakat 1943 yılında bir ABD Yüce Mahkemesi kararı, "Marconi'nin patentinin Lodge, Tesla ve Stone'un buluşlarına bir ekleme yapmadığını" söyleyecekti.

Tesla 1899'da Colorado Eyaleti'ndeki Colorado Springs'e taşınarak yüksek voltaj/yüksek frekansla ve kablosuz enerjiyle ilgili araştırmalarına devam etti. Tesla, Dünya'nın kendisini ve atmosferi kullanarak elektriği global olarak taşıyabileceğine inanıyordu. Gerçekten de metrelerce ötedeki lambaları kablo kullanmadan yakabiliyordu. Tesla, buradaki yaklaşık iki yıllık deneylerinin sonunda New York'a Dünya'nın "elektrik titreşimleriyle hayatta olduğuna" ve elektriği sadece yeryüzünü ve gökyüzünü kullanarak aktarabileceğine ikna olmuş bir şekilde döndü.

Kablosuz Global İletişim ve Enerji Sistemi

1901 yılında New York'ta kariyerindeki en büyük başarısızlık olacak olan Wardenclyffe Kulesi projesine başladı. Tesla'nın amacı, New York'taki kuleden İngiltere'ye ve Atlantik Okyanusu'ndaki gemilere telgraf mesajları, ses, hatta görsel ve elektrik iletmekti. Yükseklikleri 90 ila 180 metre arasında değişen kuleler inşa edilmesini öngören proje, başarılı olduğu takdirde bölgeyi dünyanın iletişim merkezi yapacaktı. Tesla, tam anlamıyla olmasa da ünlü iş adamı J.P. Morgan'ı projeyi desteklemeye ikna etti. Fakat masrafın sürekli artması, Marconi'nin telegraf mesajlarını çok daha ucuza iletebilmesi (J.P. Morgan projenin en çok bu kısmıyla ilgileniyordu) ve Tesla'nın zaman içinde güvenilirliğini yitirmesi sebebiyle (uzun süre Colorado Springs'te uzaydan bir radyo mesajı aldığını iddia etmişti) proje terk edildi. Tesla, internetin ilkel bir versiyonu sayılabilecek ve "tamamlandığı takdirde dünyayı yüzyıl ileriye taşıyacak" projesini gerçekleştirebileceğinden emindi, fakat onun yerine Wardenclyffe Kulesi'nin sökülüp, elde edilen hurdanın borçlarını kapatmak için kullanılmasını izlemek zorunda kaldı.

Enerji Silahı veya "Ölüm Işını"

Tesla'nın son büyük projesi ise askeri amaçlar için kullanılabilecek oldukça güçlü ve uzun mesafeli bir silah oldu. Nikola Tesla, yoğunlaştırılmış ve sıkıştırılmış bir elektrik ışınını çok uzaklardaki hedeflere yöneltebilecek bir elektrik silahı olarak özetlenebilecek silahını 1934'te kamuoyuna açıkladı. Projesinin tamamlanmak üzere olduğunu, sadece birkaç detayın deney aşamasında kaldığını ve bu savunma silahının dünya barışına olanak tanıyabileceğini savunan Tesla'ya göre bu silah 300 kilometre mesafeden orduları durdurabilecek, uçaklar böylece bir silah olmaktan çıkacak ve ülkelerin sınırları askeri yöntemlerle aşılamayacaktı. Bu buluşun anlatıldığı 1934 tarihli New York Herald Tribune gazetesi kendisinden, "Tesla'nın buluşları onun 'elektrik çağının babası' sıfatını Edison'dan, Steinmetz'den veya herhangi bir kişiden daha çok hak ettiğini kanıtlıyor. Buluşunu yaptığı 700 patenti bulunuyor ve bunlardan birkaç tanesi bile bir çağı kapatıp yenisini açmaya yetecek nitelikte. Fakat artık tekrar tekrar çılgın damgası yemekten kurtulamıyor," şeklinde bahsediliyor.

Tesla bu silah önerisini mektupla birçok ülkeye sundu. Bu ülkelerden biri olan SSCB buluşla bir noktaya kadar ilgilense de Tesla çalışmalarını tamamlayacak desteği hiç bulamadı ve silah üretilmedi.

> Floresan ampül kullanmaya başlanmadan önce Tesla labaratuvarlarını floresan lamba ile aydınlatmıştır.
> Neon lambasının temellerini atmıştır.
> Yüksek frekans sayesinde röntgen filmi yapmıştır.
> Mekanik aletler fikri ilk olarak Tesla’dan çıkmıştır, notlarında bu aletlere sensör eklenerek kendi kendine hareket edecek şekilde geleceklerini yazmıştır.
> Tesla, Marconi'nin kabul edilen radyonun icadından 10 yıl önce radyo ilkelerini zaten göstermişti.
> Yüksek frekansın bobini ile havadan elde ettiği enerji ile bir vakum tüpü kablo kullanılmadan aydınlatılmıştır yani kablosuz elektrik.
> Otomobillerde kullanılan ilk hız göstergesini 1906 yılında icat etmiştir.
> Patentini aldığı kendi adı ile Tesla bobini dediği bobin sayesinde insan elinden çıkan en büyük şimşeği oluşturmuş ve bu şimşek 40 metreye atlayabilmektedir ve gürültüsü 35 km’den duyulmuştur.
> Tesla Bobini sayesinde otomobillerin bujisini ateşleyen bobin icat etmiştir.
> X ışınlarını Röntgeni icat etmiştir
> En büyük hayali elektrik dalgalarını atmosfere iletmekti yani sınırsız enerji üretmekti.
> Maddenin aslında enerji olduğunu söylemiş Einstein ise ispatlamıştır.
> Başka gezegenden gelen sinyaller. Tesla çok büyük bir dehaydı.
> Manyetik alanı ilk düşünen ve icat edendir.
> Tesla yapmış olduğu çalışmalar neticesinde frekans ile titreşen bir osilatör icat etmiştir 50 yıl sonra kabul edilmiştir. İcat ettiği osilatör o kadar güçlüydü ki tam kapasite ile çalıştırılsa dünyayı ortadan ikiye bölebilir denmektedir. İşte bu osilatör H.A.A.R.P teknolojisinin atası sayılmaktadır.
> 1935 yılında radarı bulunan kişi Robert olsa da aslında radar Tesla tarafından keşfedilmiştir. Hatta uzakta bulunan cisimlere dalga darbeleri yolluyordu. Kozmik ışınları da keşfeden de Nikola Tesla’dır.
> Uzayda başka varlıkların olacağı konusunda aşırı derecede ilgilenmiştir. Dünyada ilk defa 1899 yılının mart ayında uzaya ses dalgası göndermiştir.
> Kendisine ait olan 700 patent ile en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir.
> Nobel ödülünü kabul etmemiş dünyada tek kişidir.

... ve burada sayamadığımız evimizde kullandığımız, çevremizde gördüğümüz elektrikli ve elektronik bir çok eşyaların mucidi Nikola Tesla dır.

Hayatı 7 Ocak 1943’te New York’ta (86 yaşında) beş parasız şekilde otel odasında son bulmuştur.


Yorumlar (0)

Yorum Ekle