Windows 7, Windows 8, Windows 10 ve MacOS'ta DNS Sunucusu Nasıl Değiştirilir?

Windows 7, Windows 8, Windows 10 ve MacOS'ta DNS Sunucusu Nasıl Değiştirilir?
DNS Nedir?

DNS (Etki Alanı Adı Sistemi) anlaşılması kolay bir şey için korkunç bir kısaltma gibi görünüyor. Basit ifade, site adreslerini makine dostu numaralardan insan dostu isimlerine dönüştüren bir sistem. DNS için değilse, web sitesi adları https://teknoport.com yerine 92.184.16.12 gibi görünürdü. Bu numaraları adreslere dönüştürmek için tarayıcınız bir DNS Sunucusuna güvenir ve bu varsayılan olarak ayarlansa da, kullandığınız DNS Sunucusunu değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için çeşitli nedenler vardır ve süreç kendisi çok basittir.

DNS Sunucusunda Neden Değişiklik Yapmak İstenir?

İnternet servis sağlayıcınız (ISS) varsayılan olarak size bir DNS sunucusu gönderir. ISP sağlanan DNS sunucuları her zaman en iyisidir, çünkü hız ve güvenilirlik sorunlarına yol açabilir, örneğin bazı web siteleri açılmamakta veya yüklenmek çok uzun sürmemektedir. Bu DNS sunucuları, Google DNS gibi bir DNS sunucusu kullandıysanız alacağınız güvenlik özellikleri ile donatılmamış olabilir.

Bunun engellenmiş web sitelerine erişmek gibi başka kullanımları da olabilir. Google DNS kullanmak isterseniz DNS sunucusunu 8.8.8.8'e, alternatif sunucuyu 8.8.4.4'e değiştirebilirsiniz. OpenDNS 208.67.222.222 ve 208.67.220.220'yi kullanabilir veya tercih ettiğiniz diğer DNS sunucularını kullanabilirsiniz. İnternet bağlantınızla ilgili sorun yaşıyorsanız, DNS sunucusunu değiştirmeniz bir düzeltme olabilir. DNS sunucusunu nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Windows'ta DNS sunucularını değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin. Bu adımlar Windows 7, 8 veya 10'da çalışacaktır.

- Windows 7, Windows 8 veya Windows 10'da DNS nasıl değiştirilir?

1) Denetim masasını açın ve Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni seçin. Alternatif olarak, sistem tepsisinde (ekranın sağ alt köşesindeki ses denetimleri) ağ durumu simgesini sağ tıklayabilirsiniz.

2) Sol bölmedeki Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir'i tıklayın.

3) DNS sunucularını değiştirmek istediğiniz İnternet bağlantısını sağ tıklatın ve Özellikler'i seçin.

4) İnternet Protokol Sürüm 4'ü (TCP / IPv4) seçin ve Özellikler'i tıklayın.

5) Aşağıdaki DNS sunucusu adreslerini kullan seçeneğinin yanındaki düğmeyi tıklayın ve istediğiniz DNS sunucusu adresini girin. İşiniz bittiğinde Tamam'ı tıklayın.

- MacOS'ta DNS nasıl değiştirilir?

1) Sistem Tercihleri -> Ağ'a gidin.

2) Bağlandığınız İnternet bağlantısını seçin ve Gelişmiş'i tıklayın.

3) DNS işaretli sekmeyi seçin.

4) Soldaki kutudaki DNS sunucularını ve - düğmesini tıklayın.

5) Şimdi + düğmesini tıklayın ve istediğiniz DNS sunucularını ekleyin.

6) Değişiklikleri kaydetmek için işlemi tamamladığınızda Tamam'ı tıklayın.


Yorumlar (0)

Yorum Ekle